Terapia uzależnień – problem alkoholowy.

Terapia uzależnień – statystyki dotyczące alkoholizmu w Polsce.

Alkoholizm był, jest i będzie bardzo dużym problemem, i to w każdym środowisku. Pomimo wydawałoby się zakrojonych na dużą skalę akcji mających na celu profilaktykę antyalkoholowa, liczba alkoholików lub osób nadużywających procentów nie spada. Ostatnie lata wręcz pokazują coś zupełnie odwrotnego. Ośrodki leczenia alkoholizmu głośno mówią o coraz większej liczbie pacjentów, którym potrzebna jest terapia uzależnień (https://alkovip.pl/leczenie-uzaleznien-na-czym-polega-terapia-uzaleznien-i-jej-etapy/), niestety nie jest to przełożenia o większej świadomości. To, że alkoholików jest coraz więcej wskazują statystyki zgonów na alkoholową marskość wątroby. Od 2009 roku oba te słupki lecą cały czas do góry i w tej chwili wzrost ten jest już przez około dekadę zwiększony o kilkanaście procent. Ostatnie 2 lata pandemii także nie pomogły. Wtedy to nastąpił wzrost wielu problemów psychicznych związanych ze stresem i zamknięciem, i wiele osób zaczęło ratować się topieniem stresu w alkoholu. Na ten moment mówi się o około miliona osób w głębokim uzależnieniu i ponad 3 milionach nadużywających alkoholu. Doliczając osoby żyjące blisko osoby uzależnionej, często współuzależnionych, możemy dopatrywać się nawet liczb na poziomie 20-30% społeczeństwa dotkniętych problemami, jakie przysparza picie alkoholu.

Terapia uzależnień – jak wygląda?

Niezależnie od tego, o jakim nałogu mówimy terapia uzależnień zawsze wymaga podobnych środków i jest do siebie zbliżona. Często wiele uzależnień, jak i osoby z uzależnieniami mieszanymi leczone są nawet w tych samych grupach terapeutycznych. Dlaczego? Gdyż każdy nałóg ma tak naprawdę bardzo podobne mechanizmy zarówno wejścia w jego szpony, ja i oddziaływania na chorego. Dlatego też, przystępując do terapii najważniejsza jest przede wszystkim świadomość pacjenta, że jest się osobą uzależnioną, orze przyznanie się do tego przed sobą i terapeutą. Dopiero wtedy można być skierowanym na odpowiednio dobraną terapię antyalkoholową.

Terapia uzależnień – detoks alkoholowy.

Nie zawsze osoba trafiająca na terapię uzależnień jest w takiej formie fizycznej, aby móc przestać pić bez silnych objawów odstawiennych. Jeżeli do ośrodka przyjmowana jest osoba, która znajduje się w tak zwanym alkoholowym ciągu, może być ona najpierw skierowana na odtrucie alkoholowe zwane popularnie detoksem. Jest to 7 -10-dniowe pozbywanie się toksyn z organizmu osoby w nałogu, pod stałym nadzorem personelu medycznego, w celu poprawy równowagi biochemicznej organizmu. Dopiero gdy ciało zacznie funkcjonować bez potrzeby wprowadzania do niego środka uzależniającego, można mówić o początku właściwej terapii.