Kraków promuje instalację paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaika (PV) to konwersja światła w elektryczność przy użyciu materiałów półprzewodnikowych, które wykazują efekt fotowoltaiczny, zjawisko badane w fizyce, fotochemii i elektrochemii. System fotowoltaiczny wykorzystuje panele słoneczne, z których każdy składa się z wielu ogniw słonecznych, które generują energię elektryczną. Instalacje PV mogą być wykorzystywane do zasilania poszczególnych domów, do zasilania lokali komercyjnych i przemysłowych lub do zasilania centralnej siatki.

Wykorzystanie efektu fotowoltaicznego w panelach w Krakowie

Efekt fotowoltaiczny został po raz pierwszy zaobserwowany w 1839 r. Przez francuskiego fizyka Alexandre-Edmonda Becquerela. Jednak dopiero w 1883 r. Opracowano pierwsze praktyczne zastosowanie fotowoltaiki wraz z wynalezieniem komórki seleniowej przez Charlesa Frittsa. Komórka selenium była jednym z pierwszych rodzajów ogniw słonecznych i została wykorzystana w szeregu eksperymentów Russella OHL w 1941 r. Eksperymenty doprowadziły do ​​opracowania silikonowego ogniwa słonecznego w 1954 r. Przez Bell Labs. Panele fotowoltaiczne – Kraków, właśnie korzysta z tego typu roziwązań.

Krzemowa ogniwa słoneczne jest najczęstszym rodzajem ogniw słonecznych i jest stosowany w różnych zastosowaniach, w tym w kalkulatorach, statku kosmicznym i systemach fotowoltaicznych na dachu. Komórki słoneczne są również stosowane w systemach fotowoltaicznych (CPV) koncentratora, które wykorzystują soczewki lub lustra do skoncentrowania światła słonecznego na niewielkim obszarze materiału PV. Systemy CPV mogą potencjalnie zwiększyć wydajność ogniw słonecznych nawet o 80%.

Jak są zbudowane panele fotowoltaiczne w Krakowie

Panele PV składają się z wielu ogniw słonecznych, które są połączone ze sobą, tworząc obwód. Komórki są zwykle wytwarzane z krzemu, ale można je również wykonać z innych materiałów, takich jak kadm telluride (CDTE) lub miedzi indu selenidu/siarcy (CIS/CIGS). Komórki są połączone ze sobą w serii, dzięki czemu napięcie generowane przez każdą komórkę sumuje się, aby zapewnić całkowite napięcie panelu.

Panele PV są zwykle wykonane z krystalicznego krzemu, które mogą być jednocześnie monokrystaliczne lub polikrystaliczne. Krzem monokrystaliczny ma wyższą wydajność niż krzem polikrystaliczny, ale jest również droższy. Ogniwa słoneczne wykonane z CDTE i CIS/CIGS również stają się coraz bardziej popularne ze względu na ich wysoką wydajność i niski koszt.

Gdzie są montowane panele fotowoltaiczne w Krakowie?

Panele fotowoltaiczne są zwykle montowane na dachach lub w otwartych przestrzeniach, takich jak parki lub pola. Można je również zintegrować z fasadą budynków. W niektórych przypadkach panele fotowoltaiczne są używane do zasilania całych budynków, takich jak Wieża SolarCity w Nowym Jorku.

Wyjście panelu PV mierzy się w Watach (W). Rozmiar panelu PV jest zwykle podawany w metrach kwadratowych (M2). Wydajność panelu PV to odsetek światła słonecznego, które jest przekształcane w energię elektryczną. Średnia wydajność paneli PV na rynku wynosi około 15%.

Z czego są wykonane panele fotowoltaiczne w Krakowie?

Krzem jest najczęstszym materiałem stosowanym w panelach PV ze względu na wysoką wydajność i niski koszt. Ogniwa słoneczne wykonane z CDTE i CIS/CIGS również stają się coraz bardziej popularne ze względu na ich wysoką wydajność i niski koszt.

Panele fotowoltaiczne są zwykle montowane na dachach lub w otwartych przestrzeniach, takich jak parki lub pola. Można je również zintegrować z fasadą budynków. W niektórych przypadkach panele fotowoltaiczne są używane do zasilania całych budynków, takich jak Wieża SolarCity w Nowym Jorku.